Objawy grzybicy paznokci

Zmiany na płytce paznokcia pojawiają się stopniowo. W pierwszej kolejności zaobserwować możemy przebarwienia – najpierw białawe, potem o żółtym zabarwieniu, a w dalszej kolejności przechodzą w brązowe. Paznokcie stają się zbyt grube, rozwarstwiają się i zaczynają się łuszczyć. Problemem staje się ich codzienna pielęgnacja.

Dodatkowo pojawia się inny objaw w postaci nieprzyjemnego zapachu. Jest on efektem zalegających pod paznokciem złogów grzybów. Nawet prawidłowa higiena i dbanie o stopy nie są w stanie wyeliminować nieprzyjemnego zapachu. Należy pamiętać, że im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym będzie ono prostsze i będzie trwało stosunkowo krócej. Dlatego należy udać się do lekarza, gdy zauważymy na płytce paznokciowej jakiekolwiek przebarwienia, nasze paznokcie staną się bardziej łamliwe i pojawią się na nich bruzdy, gdy wokół nich pojawi się opuchlizna i zaczerwienienie lub gdy paznokcie zrobią się grubsze niż dotychczas. Dodatkowo powinno nas zaniepokoić to, że płytka paznokciowa staje się mniej przejrzysta (to charakterystyczne dla zakażenia grzybiczego). Oprócz zmian pojawiających się na samych paznokciach może dojść też do rogowacenia naskórka. Stan ten może utrzymywać się dosyć długo, a nieleczone zmiany pojawiające się na paznokciach mogą w konsekwencji doprowadzić do odklejenia się płytki paznokcia. Charakterystyczne dla grzybicy paznokci jest to, iż pojawia się ona częściej na paznokciach stóp, niż dłoni. W pierwszej kolejności zmiany obejmują pojedyncze płytki, następnie dochodzi do zainfekowania płytek sąsiednich. Najpierw można zauważyć objawy chorobowe na wolnym brzegu płytki, która zaczyna zmieniać kolor. Potem zakażony zostaje cały paznokieć, który staje się matowy, następnie coraz bardziej ciemnieje i staje się grubszy.

Niekiedy mamy do czynienia z drożdżycą paznokci u rąk; dotyka ona częściej dorosłe kobiety niż mężczyzn. Najczęściej zmiany pojawiają się na palcu środkowym. Towarzyszyć im może zwiększony ból, zwłaszcza przy kontakcie z wodą. Pojawia się też obrzęk wokół paznokcia, zaczerwienienie i zwiększony ból. To objaw tego, iż zakażenie objęło również tkanki miękkie wokół paznokcia. Charakterystyczne dla grzybicy paznokci jest to, iż jest to choroba, która często nawraca, trwa dosyć długo a jej leczenie jest stosunkowo długotrwałe.

Jeżeli chodzi o zakażenie grzybami pleśniowymi, to najczęstszą ich formą jest pleśnica. Choroba ta zwana jest również akauliozą. Z pleśnicą paznokci zmagają się najczęściej osoby starsze, a zmiany chorobowe pojawiają się zwykle na paznokciach paluchów. Jednym pierwszych objawów tej choroby jest zmiana zabarwienia paznokcia. Często nie pojawia się odczyn zapalny w tkance około paznokciowej. Paznokieć z czasem przyjmuje brunatno-brązowy kolor a grzyb, który nie atakuje twardej powierzchni paznokcia, doprowadza do gromadzenia się mas rogowych. Leczenie akauliozy jest długotrwałe.