Zapobieganie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci to choroba nie tylko trudna do wyleczenia i długotrwała, ale też nieestetyczna. Gdy już uda nam się z nią uporać, warto zadbać o to, by nie powróciła. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę dłoni i stóp.

Najwcześniej grzybica dotyka stóp i przestrzeni między palcami. Potem rozprzestrzenia się na paznokcie. Dlatego bardzo istotne jest właściwe osuszanie stóp po ich umyciu. Nie bez znaczenia pozostaje też sposób obcinania paznokci. Należy to robić oczywiście zachowując należytą ostrożność, a paznokcie obcinać niezbyt blisko skóry. Bardzo ważne jest również dobre obuwie, które nie powinno uciskać palców, musi być przewiewne, by zapewnić właściwą wentylację dla stopy. Uszkodzony paznokieć czy też zbytnia wilgotność w bucie mogą doprowadzić do zainfekowania grzybami. Dlatego też, aby zminimalizować potliwość i przy okazji zneutralizować nieprzyjemny zapach stóp, warto używać specjalnych dezodorantów. Niektóre z nich działają również antygrzybiczo i antybakteryjnie. Firmy kosmetyczne oferują też specjalne kremy o właściwościach chłodzących do stóp, a także kosmetyki gwarantujące odpowiednią suchość stóp.

Kolejnym bardzo istotnym elementem profilaktycznym jest oczywiście noszenie klapek basenowych tam, gdzie nasze stopy narażone są na kontakt z wilgotnym i ciepłym podłożem, np. na basenie, w saunie, pod prysznicem czy też w łaźni. Ważne jest również częste pranie ręczników, którymi wycieramy stopy. Aby zminimalizować ryzyko zainfekowania grzybicą paznokci pamiętać trzeba również o tym, by do higieny używać własnych środków higienicznych typu mydło, ręcznik, gąbka czy też obcinarka do paznokci. W pielęgnacji stóp lepiej stosować tarkę, która schnie szybciej niż pumeks, który może być siedliskiem wszelakich bakterii. Należy również pamiętać zawsze o dokładnym myciu rąk. Decydując się na zabieg w gabinecie kosmetycznym (pedicure lub manicure), wybierajmy ten, co do którego mamy pewność, że panują tam odpowiednie warunki do przeprowadzania tego typu czynności, tzn. kosmetyczki przestrzegają podstawowych zasad higieny, a narzędzia są sterylizowane. Również odwiedzając zakłady fryzjerskie należy zachować czujność i dobrze mieć pewność, że grzebienie są myte a nożyczki wyparzane. Latem należy nosić lekkie i przewiewne buty, w których noga może swobodnie „oddychać”. Lepiej zainwestować w buty skórzane niż kupować te z tworzywa sztucznego. W skórzanym obuwiu noga nie będzie się pocić i wytwarzać idealnego środowiska do rozwoju grzybów. Podstawą powinno być też noszenie tylko bawełnianych skarpet i ich codzienne zmienianie. Nikomu nie pożyczajmy swojego obuwia, gdyż mogą w nim znajdować się zarodniki grzybów i możemy zarazić innych. Oczywistym powinien być również fakt, iż każdy w domu posiada własny ręcznik. Jeżeli do wycierania np. rąk domownicy używają wspólnego ręcznika, to należy pamiętać o częstej jego wymianie i każdorazowym wygotowywaniu. Dzieci lubią bawić się ze zwierzętami, ale wiele z nich może być nosicielami grzybicy. Dotyczy to zwłaszcza młodych kotów. Dlatego też ważne jest, by unikać kontaktów ze zwierzętami, których nie znamy.

Grzybica stóp zyskała miano choroby cywilizacyjnej; szacuje się, że co piąty Polak cierpi na grzybicę paznokci. Nie należy lekceważyć tej choroby, gdyż jest ona stosunkowo groźna i może doprowadzić do powstawania innych schorzeń (np. alergii). Najbardziej ostrożne powinny być osoby z osłabionym układem odpornościowym (np. w wyniku antybiotykoterapii), osoby ze stwierdzonymi zaburzeniami w układzie krążenia, osoby przyjmujące sterydy, chorzy na cukrzycę, otyli i ci, którzy cierpią na zaburzenia hormonalne.